Fes

Keď som pred rokmi videl na Discovery dokument o tom ako vo Feze primitívnym, viac než tisíc rokov nezmeneným spôsobom spracúvajú kože, ani vo sne ma nenapadlo že toto úchvatné a neuveriteľne smradľavé miesto raz uvidím na vlastné oči.

Fes je nádherné historické mesto. Vzniklo v deviatom storočí a do dejín sa zapísalo najstaršou nepretržite fungujúcou univerzitou na svete. Cesta vlakom z Kenitry trvala asi dve a pol hodiny. Na stanici som sa úspešne striasol dotieravých sprievodcov a taxíkom som sa odviezol do starej mediny. Celé kilometre šiel taxík okolo nádherných starých hradieb, ale pršalo a fotiť cez mokré špinavé okná starého Renaultu nemalo zmysel. Do mediny, zapísanej v zoznam UNESCO sa vchádza stredovekou bránou.Hneď za bránou začína spleť uzučkých uličiek, ktoré tvoria oficilne najväčšiu mestskú pešiu zónu na svete. Sú totiž také úzke že jediný dopravný prostriedok ktorý sa do nich vmestí je mulica. A ani tá nie do všetkých. Pomocou domorodého chlapca a hrste dirhamov som sa touto spleťou dostal na terasu z ktorej vidieť "fabriku na kože". Skúsil som z terasy spraviť panoramatickú fotku. Škoda že sa fotkou nedá zvečniť aj ten smrad, ale keď si pozriete tie hromady koží a biologického odpadu, môžete si vzdialenú predstavu vytvoriť. Na terase je misa s mätovými listami ktoré domáci odporúčajú návštevníkom pomliaždiť v rukách a cez takto vzniknutú drť dýchať aby sa nepovracali. Ja som to zvládol aj bez mäty ale v letných horúčavách to musí byť iná sranda.
Sú tu tisíce namočených koží a základnou činacou látkou je amoniak, ktorý získavajú tak že v lúhovacích kadiach pripravujú hektolitre koncentrovaného rozoku holubieho trusu. Proces je presne rovnaký ako v jedenástom storočí, kedy tu táto "fabrika" vznikla. Dal som sa zatiahnuť do jedného obchodíka a na pamiatku som si kúpil "country" vestu a "kovbojské" čižmy, oboje vyrobené z ťavej kože ktorá sa luhovala v holubích sračkách tejto výrobne. No nekúp to...

Ďalšie fotky tu.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie:
Hlasov: 2
Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 
Späť na predchádzajúcu stránku

Vytlačiť článok Vytlačiť článokmother of bride dresses (Hodnotenie: 1)
Od: brooklynfields (aragundiqbiji@hotmail.com) - Utorok, 10.07. 2012 - 05:37:53
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
about trying to find a dress at all! wedding dresses with sleeves [www.fooddress.org] wedding dresses with sleeves;  That†bridesmaid dresses tea length [www.fooddress.org] ™s right.  Fahgetaboutit.  Instead of spending hours upon hours searching for the perfect dress, Buy top quality China wholesale cheap Summer Wedding Dresses [www.fooddress.org] from reliable Chinese Summer Wedding Dresses wholesalers on wedding would you consider separates as a viable alternative? bridal bridesmaid dresses [www.fooddress.org] ; Â david s bridal bridesmaid dresses [www.fooddress.org] david s bridal bridesmaid dresses;  A  dresses for sale [www.fooddress.org] dresses for sale; flattering skirt (or pants) with a beautiful silk jacket or satin top about unintentionally dressing discomfort during the wedding party flower girl wedding dresses [www.fooddress.org] .
A-line silhouetted bridesmaid dresses could work well with some other halter strap patterns to accent the newest fashion sense. Along with proper neck line, the halter second look could be eye-pleasingly impressive.
V-neck together with fabric halter secure bridal and prom dresses [www.fooddress.org] : white short *****tail dresses [www.fooddress.org] white short *****tail dresses This is a timeless