Druhýkrát vo Fese

Fes el-Bali je najstaršou z troch štvrtí najstaršieho marockého kráľovského mesta Fes, jedno z najstarších funkčných stredovekých miest - medín na svete. V takmer desaťtisícke uličiek na ploche 16 štvorcových kilometrov sa môžete ľahko stratiť. Počasie nám nevyšlo, už niekoľko týždňov tu stále prší, ale aj tak to bolo fajn. Po skúsenostiach s blúdením v úzkych uličkách pri minulej návšteve som na stanici akceptoval ponuku jedného sprievodcu, ktorý nás za 150 dirhamov vodil po stredovekej časti mesta štyri hodiny. V medine fungujú známi neodbytní otravovači, tzv. hustlers. Keď sa na svoju obeť nalepia, nedajú pokoj, kým od nej niečo nevymámia. Nepomôže vám, ani keď sa budete snažiť zapadnúť do davu v miestnom oblečení. Hustleri spoľahlivo odhalia každého turistu a začnú na ňom neúnavne pracovať. Turistom so sprievodcom dajú pokoj.
Tu je video z uličiek el-Bali, rovnako ako ostatné videá z Maroka je točené "skrytou kamerou".
Neboli s nami žiadne ženy a tak sme drahocenný čas nemárnili prehrabávaním sa v tovare a využili sme ho na návštevu unikátnych miest. Okrem primitívnej "fabriky" na kože ktorú som videl už minule sme navštívili aj štvrť farbiarov látok, dielne tkáčov kobercov a umelcov tepajúcich orientálne ornamenty do bronzu a alpaky. To bola povinná daň za rozhodnutie najať si sprievodcu.
O spracovaní kože vo Fese hovorí veľa zdrojov, tento popis situáciu stručne a dosť presne vystihuje:
Garbiarmi môžu byť výhradne muži a dodnes sú organizovaní v rámci stredovekých cechov.
Muži iba v spodnej bielizni stoja často až po pás v zmesi vody, holubieho trusu, kravského moču, rybieho tuku, mozgu rôznych zvierat a rôznych kyselín.
Na nechránenú hornú časť tela im páli africké slnko. Celý proces sa odohráva pod holým nebom a všade naokolo sa šíri silný zápach či už z kadí, v ktorých sú farbivá,
alebo z odrezkov surovej kože a kúskov šliach a mäsa. Turisti preto dostanú zväzok silnej mäty, aby si ho pridržali pri nose a aspoň tak oklamali čuchové bunky.
K fotkám z minulého článku pripájam prátke video
Navštívili sme aj známu mešitu El Kairaouine z 9. stor., samozrejme len zvonku, dnu môžu len "pravoverní".

Svetový unikát, Medresu Bú Inania, by sme bez sprievodcu určite nenašli. Napriek tomu že sa jedná o sakrálny objekt je možné ju za vstupné 10 dirhamov navštívíť. Aj keď sa za tieto peniaze dostanete vlastne len na jedno nádvorie veľké asi 20x20 metrov, určite sa to oplatí. Práve v čase našej návštevy sa na neďalekom minarete prezentoval muezín, tak tu máte video aj s autentickým "Allah akbar"
V celom Fes el-Bali nie je v domoch zavedená voda. Ľudia, osly aj mulice ju získavajú z niekoľkých "fontániek" v stenách budov. Hygienu preto udržujú tým že raz týždenne navštevujú primitívne parné kúpele hammam. Chcel som takýto hammam navštívíť, ale bolo už popoludnie a vtedy patrí hammam len ženám. Navštívili sme preto len "kotolňu" hammamu, kde "kurič" prikladal do ohňa piliny a hobliny - odpad z miestnych stolárskych dielní.

Na záver niekoľko obrázkov miestnych kulinárskych špecialít.
