Druhýkrát vo Fese

V nedeľu som zobral dvoch kolegov do Fesu. Pre mňa to bola už druhá návšteva tohoto mesta, ale nevadí, vo Fes el-Bali je čo obdivovať aj druhýkrát.
Fes el-Bali je najstaršou z troch štvrtí najstaršieho marockého kráľovského mesta Fes, jedno z najstarších funkčných stredovekých miest - medín na svete. V takmer desaťtisícke uličiek na ploche 16 štvorcových kilometrov sa môžete ľahko stratiť. Počasie nám nevyšlo, už niekoľko týždňov tu stále prší, ale aj tak to bolo fajn. Po skúsenostiach s blúdením v úzkych uličkách pri minulej návšteve som na stanici akceptoval ponuku jedného sprievodcu, ktorý nás za 150 dirhamov vodil po stredovekej časti mesta štyri hodiny. V medine fungujú známi neodbytní otravovači, tzv. hustlers. Keď sa na svoju obeť nalepia, nedajú pokoj, kým od nej niečo nevymámia. Nepomôže vám, ani keď sa budete snažiť zapadnúť do davu v miestnom oblečení. Hustleri spoľahlivo odhalia každého turistu a začnú na ňom neúnavne pracovať. Turistom so sprievodcom dajú pokoj.


Tu je video z uličiek el-Bali, rovnako ako ostatné videá z Maroka je točené "skrytou kamerou".

Neboli s nami žiadne ženy a tak sme drahocenný čas nemárnili prehrabávaním sa v tovare a využili sme ho na návštevu unikátnych miest. Okrem primitívnej "fabriky" na kože ktorú som videl už minule sme navštívili aj štvrť farbiarov látok, dielne tkáčov kobercov a umelcov tepajúcich orientálne ornamenty do bronzu a alpaky. To bola povinná daň za rozhodnutie najať si sprievodcu.

O spracovaní kože vo Fese hovorí veľa zdrojov, tento popis situáciu stručne a dosť presne vystihuje:
Garbiarmi môžu byť výhradne muži a dodnes sú organizovaní v rámci stredovekých cechov. Muži iba v spodnej bielizni stoja často až po pás v zmesi vody, holubieho trusu, kravského moču, rybieho tuku, mozgu rôznych zvierat a rôznych kyselín. Na nechránenú hornú časť tela im páli africké slnko. Celý proces sa odohráva pod holým nebom a všade naokolo sa šíri silný zápach či už z kadí, v ktorých sú farbivá, alebo z odrezkov surovej kože a kúskov šliach a mäsa. Turisti preto dostanú zväzok silnej mäty, aby si ho pridržali pri nose a aspoň tak oklamali čuchové bunky.


K fotkám z minulého článku pripájam prátke video

Navštívili sme aj známu mešitu El Kairaouine z 9. stor., samozrejme len zvonku, dnu môžu len "pravoverní".


Svetový unikát, Medresu Bú Inania, by sme bez sprievodcu určite nenašli. Napriek tomu že sa jedná o sakrálny objekt je možné ju za vstupné 10 dirhamov navštívíť. Aj keď sa za tieto peniaze dostanete vlastne len na jedno nádvorie veľké asi 20x20 metrov, určite sa to oplatí. Práve v čase našej návštevy sa na neďalekom minarete prezentoval muezín, tak tu máte video aj s autentickým "Allah akbar"

V celom Fes el-Bali nie je v domoch zavedená voda. Ľudia, osly aj mulice ju získavajú z niekoľkých "fontániek" v stenách budov. Hygienu preto udržujú tým že raz týždenne navštevujú primitívne parné kúpele hammam. Chcel som takýto hammam navštívíť, ale bolo už popoludnie a vtedy patrí hammam len ženám. Navštívili sme preto len "kotolňu" hammamu, kde "kurič" prikladal do ohňa piliny a hobliny - odpad z miestnych stolárskych dielní.


Na záver niekoľko obrázkov miestnych kulinárskych špecialít.Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie:
Hlasov: 0
Zvoľte počet hviezdičiek:

Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
Zlý

Možnosti

 
Späť na predchádzajúcu stránku

Vytlačiť článok Vytlačiť článokugg boots online outlet (Hodnotenie: 1)
Od: edmundcedric (aragundiqbiji@hotmail.com) - Utorok, 03.01. 2012 - 04:16:58
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Featuring genuine twin face sheepskin and our signature ugg [www.formshoes.com] woven label. Have fun with your style. The luxury cheap uggs were really worth the price. When shopping on the web for women's boots uggs for sale [www.formshoes.com] inexpensive uggs [www.formshoes.com] inexpensive uggs, the first selection you have to make is what "style boot" that you simply want to wear. You can make your selection on what style boot you want based on where you'll be really wearing your boots. Will you be wearing your boots towards the office, ugg boots sale [www.formshoes.com] ugg boots sale uggs [www.formshoes.com] for casual put on ugg boots sale [www.formshoes.com] , ugg boots [www.formshoes.com] ugg boots dress up, or outdoor activities? There is such a wide selection of types in women's boots, that you will have no issue in discovering the one's that are fitting for your private lifestyle. cheap uggs [www.formshoes.com] ugg boots outlet [www.formshoes.com] ugg boots outlet

short prom dresses (Hodnotenie: 1)
Od: brooklynfields (aragundiqbiji@hotmail.com) - Utorok, 10.07. 2012 - 05:38:32
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
funny and unattractive and all the money spent on the dress would go waste. Of course, All summer bride dresses [www.fooddress.org] and plus size dresses are made by our own professional Cheap Elegant Black Strapless Sweetheart *****tail Dress 2012 [www.fooddress.org] Style no one would want to waste her money on selecting an inappropriate dress so it is better to know about your body type before selecting your ball gown dresses summer [www.fooddress.org] .First of all you should know about your body type. destination bridal gowns [www.fooddress.org] destination bridal gowns flower girl wedding dresses [www.fooddress.org] expensive bridal gowns [www.fooddress.org] Know about the problem areas in your body. You should know funny wedding ceremony. plus size bridesmaid dresses [www.fooddress.org] plus size bridesmaid dresses
Do you like red? Want to have a casual and notraditional wedding? If you want, bridal gowns with sleeves [www.fooddress.org] bridal gowns with sleeves go for a red bridal dress to attend your big day and make your statement about your style and personality.
In some countries beach *****tail dresses online [www.fooddress.org] beach *****tail dresses online beach wedding gown [www.fooddress.org] , red is the lucky symbol, so thinking of choose red as your color of wedding theme. Dress up you with red bridal dress